  • SLW15R-1C7
SLW15R-1C7
advertisement
Manufacturer No:
SLW15R-1C7
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SLW15R-1C7
Package:
Datasheet:
SLW15R-1C7
Description:
SLW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 15 Positions Through Hole, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SLW15R-1C7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SLW-R
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Number of Contacts
    15
  • Housing Color
    Black
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.157 4.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm