  • SLPX682M025A3P3
SLPX682M025A3P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX682M025A3P3
HK JDW NO:
192-SLPX682M025A3P3
Datasheet:
SLPX682M025A3P3
Description:
SLPX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.56A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 1048
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SLPX682M025A3P3
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    88mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.56A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.56A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm