  • SLPX681M350H7P3
SLPX681M350H7P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX681M350H7P3
HK JDW NO:
192-SLPX681M350H7P3
Datasheet:
SLPX681M350H7P3
Description:
SLPX 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.15A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX681M350H7P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    680μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.46356mA
  • Ripple Current
    3.15A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.63A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm