  • SL-117-G-10
SL-117-G-10
advertisement
Manufacturer No:
SL-117-G-10
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-SL-117-G-10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SL-117-G-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    SL
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    17
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Insulation Height
    0.122 3.10mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Contact Length - Post
    0.108 2.75mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Max Current Rating
    1A
  • Height
    1.27mm
  • Length
    43.2mm
  • Width
    2.54mm