  • SK4R7M100ST
SK4R7M100ST
advertisement
Manufacturer No:
SK4R7M100ST
HK JDW NO:
192-SK4R7M100ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK4R7M100ST
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK4R7M100ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22.59Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0141mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    SK
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V