  • SIT8208AC-G2-25S-26.000000T
SIT8208AC-G2-25S-26.000000T
advertisement
Manufacturer No:
SIT8208AC-G2-25S-26.000000T
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT8208AC-G2-25S-26.000000T
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT8208AC-G2-25S-26.000000T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    SiT8208
  • Size / Dimension
    0.106Lx0.094W 2.70mmx2.40mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; ALSO COMPATIBLE WITH LVTTL OUTPUT; TR
  • Voltage - Supply
    2.5V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    26MHz
  • Frequency Stability
    ±25ppm
  • Output
    LVCMOS, LVTTL
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    33mA
  • Physical Dimension
    2.7mm x 2.4mm x 0.75mm
  • Operating Frequency
    26MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm