  • SIT5001AI-3E-33N0-20.000000Y
SIT5001AI-3E-33N0-20.000000Y
advertisement
Manufacturer No:
SIT5001AI-3E-33N0-20.000000Y
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT5001AI-3E-33N0-20.000000Y
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT5001AI-3E-33N0-20.000000Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SiT5001
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    TCXO
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    TR
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency Stability
    5%
  • Base Resonator
    MEMS
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Physical Dimension
    5.0mm x 3.2mm x 0.75mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Operating Frequency
    20MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Output Load
    15 pF
  • Frequency Adjustment-Mechanical
    NO
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm