  • SI5340B-D07507-GMR
SI5340B-D07507-GMR
advertisement
Manufacturer No:
SI5340B-D07507-GMR
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI5340B-D07507-GMR
Package:
Description:
1.8V Clock Generators 44 Terminals Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SI5340B-D07507-GMR Overview
Tape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. There are a total of 44 terminations in this file. The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency. 1.89V would be the maximum supply voltage for this clock generator. This time clock generator integrates CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. The supply voltage (Vsup) should be kept above 1.71V for normal operation. Whenever the operating temperature for the PLL exceeds 85°C, it may become ha85°Cardous. With this clock-generating device, 350MHz of high-quality clock output frequency can be generated. A temperature of less than -40°C may cause this clock PLL to fail to start.
SI5340B-D07507-GMR Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz
SI5340B-D07507-GMR Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5340B-D07507-GMR Clock Generators applications.
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • Local oscillator source in receiver
  • Clock recovery
  • Digital circuits
  • Motor speed controls
  • Various decoding circuits
  • Digital HDTV systems
  • Mechanical devices
  • Automatic test equipment
  • Clock signals to the high-speed Digital RF circuits
Step5Bar-code shipping tag
SI5340B-D07507-GMR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    44
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N44
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    750MHz
  • Output Clock Frequency-Max
    350MHz
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm