  • SFW26R-1STE1HLF
SFW26R-1STE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFW26R-1STE1HLF
HK JDW NO:
44-SFW26R-1STE1HLF
Description:
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 26 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW26R-1STE1HLF
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SFW-R
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Black
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm