  • SFW24R-5STE1LF
SFW24R-5STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW24R-5STE1LF
HK JDW NO:
44-SFW24R-5STE1LF
Package:
Datasheet:
SFW24R-5STE1LF
Description:
SFW-R Series CIC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW24R-5STE1LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SFW-R
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    7.3mm
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    24
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    CIC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Actuator Color
    Beige
  • Length
    29.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm