  • SFW16S-6STME1LF
SFW16S-6STME1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW16S-6STME1LF
HK JDW NO:
44-SFW16S-6STME1LF
Description:
SFW Series CIC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C
Step5Bar-code shipping tag
SFW16S-6STME1LF
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    SFW
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    TOP ENTRY, STAGGERED CONFIGURATION
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3.6mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    CIC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Tapered
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    22.4mm
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm