  • SFW14R-4STAE9LF
SFW14R-4STAE9LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW14R-4STAE9LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFW14R-4STAE9LF
Package:
Datasheet:
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C
Quantity:
In Stock : 1819
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFW14R-4STAE9LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFW-R
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    14
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm