  • SFV18R-4STBE1HLF
SFV18R-4STBE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV18R-4STBE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV18R-4STBE1HLF
Package:
Datasheet:
SFV18R-4STBE1HLF
Description:
SFV-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 12337
Step5Bar-code shipping tag
SFV18R-4STBE1HLF
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    Horizontal
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Gray
  • Contact Location
    Top
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm