  • SFT44T50-7.5J391E-0DU
SFT44T50-7.5J391E-0DU
advertisement
Manufacturer No:
SFT44T50-7.5J391E-0DU
HK JDW NO:
192-SFT44T50-7.5J391E-0DU
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
SFT44T50-7.5J391E-0DU Overview
It reaches a maximum height of 4.030 102.36mm when seated.In this case, the size/dimension is 2.620Dia 66.55mm.There is no voltage rating on the chip.A case of Radial, Can is used to package the product.
SFT44T50-7.5J391E-0DU Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 440V volts
SFT44T50-7.5J391E-0DU Applications
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFT44T50-7.5J391E-0DU
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Capacitance
    7.5μF 50μF
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm