  • SFT37S60-7.5K491E-F
SFT37S60-7.5K491E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFT37S60-7.5K491E-F
HK JDW NO:
192-SFT37S60-7.5K491E-F
Purchasing and Inquiry
SFT37S60-7.5K491E-F Overview
Sitting at 5.030 127.76mm height reaches the maximum height.With size/dimension 2.120Dia 53.85mm, it operates.This chip is rated to have 370V voltage as its voltage rating.Radial, Can - 3 Lead cases contain the product.In order for it to operate, a maximum temperature of 70°C is supplied.
SFT37S60-7.5K491E-F Features
the maximal height is 5.030 127.76mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFT37S60-7.5K491E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFT37S60-7.5K491E-F
    Radial, Can - 3 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 7.5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    7.5μF 60μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Number of Capacitors
    2
  • Diameter
    66.548mm
  • Height Seated (Max)
    5.030 127.76mm