  • SFS44S35-5K475E-F
SFS44S35-5K475E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFS44S35-5K475E-F
HK JDW NO:
192-SFS44S35-5K475E-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFS44S35-5K475E-F
Purchasing and Inquiry
SFS44S35-5K475E-F Overview
A seat's maximum height is 4.870 123.70mm.It operates at 2.120Dia 53.85mm sizes and dimensions.It is rated at a voltage of 440V voltage for the voltage-rated of the chip.A Radial, Can case contains the product.Temperatures of 70°C are the maximum for which it can operate.
SFS44S35-5K475E-F Features
the maximal height is 4.870 123.70mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 440V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFS44S35-5K475E-F Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFS44S35-5K475E-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    5μF 35μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Number of Capacitors
    2
  • Diameter
    53.848mm
  • Height Seated (Max)
    4.870 123.70mm