  • SFS37T50K384B-F
SFS37T50K384B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFS37T50K384B-F
HK JDW NO:
192-SFS37T50K384B-F
Datasheet:
SFS37T50K384B-F
Description:
SF 50μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 370V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 41
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFS37T50K384B-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    SF
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    50μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    3.960 100.58mm