  • SFS37S40K288B-F
SFS37S40K288B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFS37S40K288B-F
HK JDW NO:
192-SFS37S40K288B-F
Datasheet:
SFS37S40K288B-F
Description:
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFS37S40K288B-F
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • HTS Code
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated DC
    370V
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    810μm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    500μm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Voltage
    370V
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • Diameter
    53.848mm
  • Height
    2.88mm
  • Height Seated (Max)
    3.000 76.20mm