  • SFS28S55L375K-F
SFS28S55L375K-F
advertisement
Manufacturer No:
SFS28S55L375K-F
HK JDW NO:
192-SFS28S55L375K-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFS28S55L375K-F
Description:
SF 55μF Film Capacitor ±3% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 280V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
SFS28S55L375K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 280
  • HTS Code
  • Capacitance
    55μF
  • Voltage - Rated AC
    280V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    280V
  • Diameter
    53.848mm
  • Height Seated (Max)
    3.870 98.30mm
  • Length
    95.25mm