  • SFR16S0004423FR500
SFR16S0004423FR500
advertisement
Manufacturer No:
SFR16S0004423FR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-SFR16S0004423FR500
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR, 442kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
SFR16S0004423FR500
  • Resistance
    442kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.45 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Axial
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFR16S
  • Size / Dimension
    0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C