  • SFP37S20K238B-F
SFP37S20K238B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFP37S20K238B-F
HK JDW NO:
192-SFP37S20K238B-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFP37S20K238B-F
Description:
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFP37S20K238B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    1.870Dia 47.50mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    370V
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    810μm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    500μm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Voltage
    370V
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • Diameter
    47.498mm
  • Height
    2.38mm
  • Height Seated (Max)
    2.500 63.50mm