  • SFMH-135-02-L-D
SFMH-135-02-L-D
advertisement
Manufacturer No:
SFMH-135-02-L-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SFMH-135-02-L-D
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows BOARD CONNECTOR Solder Bronze BOARD Bulk LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
Step5Bar-code shipping tag
SFMH-135-02-L-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    640μm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.865 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Number of Contacts
    70
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.135 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.05 inch
  • Insulator Color
    BLACK
  • Plating Thickness
    10μin
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    RIGHT ANGLE
  • Board Mounting Option
    SPLIT BOARD LOCK
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C