  • SFMC-127-L1-S-D-K
SFMC-127-L1-S-D-K
advertisement
Manufacturer No:
SFMC-127-L1-S-D-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SFMC-127-L1-S-D-K
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFMC-127-L1-S-D-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Tiger Eye™ SFMC
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2.9A per Contact
  • Insulation Height
    0.180 4.57mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Contact Length - Post
    0.120 3.05mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • UL Flammability Code
    94V-0