  • SFM850-NPPC-S40-SC-BK
SFM850-NPPC-S40-SC-BK
advertisement
Manufacturer No:
SFM850-NPPC-S40-SC-BK
HK JDW NO:
765-SFM850-NPPC-S40-SC-BK
Package:
Description:
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA), Nylon 40 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM850-NPPC-S40-SC-BK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SFM850
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Top or Bottom Entry
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    40
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    4.024 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Body Depth
    0.344 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • PCB Contact Row Spacing
    3.302 mm