  • SFM-145-L2-SM-D-A
SFM-145-L2-SM-D-A
advertisement
Manufacturer No:
SFM-145-L2-SM-D-A
HK JDW NO:
680-SFM-145-L2-SM-D-A
Package:
Datasheet:
SFM-145-L2-SM-D-A
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 90 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM-145-L2-SM-D-A
  • Contact Material
    Beryllium Copper
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Feature
    Board Guide
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Additional Feature
    TIGER EYE CONTACT
  • Current Rating (Amps)
    3.2A per Contact
  • Insulation Height
    0.185 4.70mm
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Body Breadth
    0.145 inch
  • Body Depth
    0.185 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Plating Thickness
    30μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Stack Height (Mating)
    6.15mm 6.30mm 7.92mm 8.08mm 9.70mm 9.86mm 11.61mm 11.76mm