  • SFH9250L
SFH9250L
advertisement
Manufacturer No:
SFH9250L
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SFH9250L
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
SFH9250L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 230mOhm @ 9.8A, 5V ±20V 3250pF @ 25V 120nC @ 5V 200V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 10603
Step5Bar-code shipping tag
SFH9250L
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SFH9250L .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Supplier Device Package
    TO-3P
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    204W Tc
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    230mOhm @ 9.8A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3250pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    19.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    120nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±20V