  • SFH41-PPPB-D30-ID-BK
SFH41-PPPB-D30-ID-BK
advertisement
Manufacturer No:
SFH41-PPPB-D30-ID-BK
HK JDW NO:
765-SFH41-PPPB-D30-ID-BK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFH41-PPPB-D30-ID-BK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SFH41
  • Published
    2016
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    60
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.579 inch
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V