  • SFD66T35K475B-F
SFD66T35K475B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD66T35K475B-F
HK JDW NO:
192-SFD66T35K475B-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFD66T35K475B-F
Purchasing and Inquiry
SFD66T35K475B-F Overview
There is 0.810 20.57mm lead spacing on this electrical device.In a temperature range of -40°C~70°C, the device can be operated.
SFD66T35K475B-F Features
SFD66T35K475B-F Applications
  • VCO's
  • Lighting
  • Blocking
  • Satellite TV
  • Industrial and automotive inverters
  • Switch mode power supplies
  • Electronic ballasts
  • Global positioning systems
  • TV and monitor sets
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
SFD66T35K475B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    3.660Lx1.970W 92.96mmx50.04mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    35μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    5.030 127.76mm