  • SFD44T60-7.5K616E-F
SFD44T60-7.5K616E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD44T60-7.5K616E-F
HK JDW NO:
192-SFD44T60-7.5K616E-F
Purchasing and Inquiry
SFD44T60-7.5K616E-F Overview
The maximal height seated reaches 6.280 159.51mm.In this case, the size/dimension is 2.620Dia 66.55mm.There is a voltage rating of 440V on the chip.There are no cases included with the product.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 70°C.
SFD44T60-7.5K616E-F Features
the maximal height is 6.280 159.51mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 440V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFD44T60-7.5K616E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFD44T60-7.5K616E-F
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 7.5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    7.5μF 60μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Height Seated (Max)
    6.280 159.51mm
  • Length
    156.464mm
  • Width
    50.038mm