  • SFD44T40-7.5K475E-F
SFD44T40-7.5K475E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD44T40-7.5K475E-F
HK JDW NO:
192-SFD44T40-7.5K475E-F
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
SFD44T40-7.5K475E-F Overview
Sitting at 4.870 123.70mm height, the maximum height is reached.It operates on a size/dimension of 2.620Dia 66.55mm.It is rated at voltage 440V.It is packaged in a Radial, Can case.
SFD44T40-7.5K475E-F Features
the maximal height is 4.870 123.70mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 440V volts
SFD44T40-7.5K475E-F Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFD44T40-7.5K475E-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Capacitance
    7.5μF 40μF
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    4.870 123.70mm