  • SFD37S70-7.5K491E-F
SFD37S70-7.5K491E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD37S70-7.5K491E-F
HK JDW NO:
192-SFD37S70-7.5K491E-F
Purchasing and Inquiry
SFD37S70-7.5K491E-F Overview
Seating height reaches 5.030 127.76mm.In this case, the size/dimension is 2.120Dia 53.85mm.- rated voltage of the chip is 370V volts.There is a case Radial, Can that contains the product.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 70°C.
SFD37S70-7.5K491E-F Features
the maximal height is 5.030 127.76mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFD37S70-7.5K491E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFD37S70-7.5K491E-F
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 7.5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    7.5μF 70μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    5.030 127.76mm
  • Width
    50.038mm