  • SFD37S60-10K491E-F
SFD37S60-10K491E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD37S60-10K491E-F
HK JDW NO:
192-SFD37S60-10K491E-F
Purchasing and Inquiry
SFD37S60-10K491E-F Overview
Sitting at 5.030 127.76mm height reaches the maximum height.It operates with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm.This chip is rated to have 370V voltage as its voltage rating.There are no cases included with the product.It operates at 70°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.
SFD37S60-10K491E-F Features
the maximal height is 5.030 127.76mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFD37S60-10K491E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFD37S60-10K491E-F
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 10 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    10μF 60μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    5.030 127.76mm
  • Width
    50.038mm