  • SFC66S18K391B-F
SFC66S18K391B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC66S18K391B-F
HK JDW NO:
192-SFC66S18K391B-F
Datasheet:
SFC66S18K391B-F
Description:
SF 18μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 660V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFC66S18K391B-F
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 660
  • HTS Code
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height
    48.514mm
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    73.914mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
  • Tolerance
    ±10%