  • SFC66S10K291B-F
SFC66S10K291B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC66S10K291B-F
HK JDW NO:
192-SFC66S10K291B-F
Datasheet:
SFC66S10K291B-F
Description:
CAP FILM 10UF 10% 660VAC QC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFC66S10K291B-F
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 660
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    660V
  • Depth
    1.91mm
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Lead Pitch
    810μm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    500μm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Voltage
    660V
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • Diameter
    73.914mm
  • Height
    48.514mm
  • Height Seated (Max)
    3.030 76.96mm