  • SFC44S30K391B
SFC44S30K391B
advertisement
Manufacturer No:
SFC44S30K391B
HK JDW NO:
192-SFC44S30K391B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFC44S30K391B
Description:
SF 30μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFC44S30K391B
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    SF
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • HTS Code
  • Capacitance
    30μF
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    73.914mm
  • Width
    48.514mm