  • SFC37T35-10K391E-F
SFC37T35-10K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37T35-10K391E-F
HK JDW NO:
192-SFC37T35-10K391E-F
Purchasing and Inquiry
SFC37T35-10K391E-F Overview
Sitting at 4.030 102.36mm height, the maximum height is reached.It operates at 2.620Dia 66.55mm sizes and dimensions.This chip is rated to have 370V voltage as its voltage rating.A Radial, Can case contains the product.Temperatures up to 70°C are provided for its operation.
SFC37T35-10K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC37T35-10K391E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFC37T35-10K391E-F
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 10 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    10μF 35μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • Width
    48.514mm