  • SFC37S40-10K391E-F
SFC37S40-10K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37S40-10K391E-F
HK JDW NO:
192-SFC37S40-10K391E-F
Purchasing and Inquiry
SFC37S40-10K391E-F Overview
Sitting at 4.030 102.36mm height reaches the maximum height.2.120Dia 53.85mm is the size/dimension of the object.It is rated at a voltage of 370V voltage for the voltage-rated of the chip.A Radial, Can case contains the product.The maximum temperature it can operate at is 70°C.
SFC37S40-10K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC37S40-10K391E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFC37S40-10K391E-F
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 10 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    10μF 40μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • Width
    48.514mm