  • SFC37S35-15K391E-F
SFC37S35-15K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37S35-15K391E-F
HK JDW NO:
192-SFC37S35-15K391E-F
Purchasing and Inquiry
SFC37S35-15K391E-F Overview
When seated, the maximum height reaches 4.030 102.36mm.It operates on a size/dimension of 2.120Dia 53.85mm.This chip is rated to have 370V voltage as its voltage rating.The product is packaged in a Radial, Can case.During operation, the maximal temperature reaches 70°C.
SFC37S35-15K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC37S35-15K391E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFC37S35-15K391E-F
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 15 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    15μF 35μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • Width
    48.514mm