  • SFC37S25K291B-F
SFC37S25K291B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37S25K291B-F
HK JDW NO:
192-SFC37S25K291B-F
Datasheet:
SFC37S25K291B-F
Description:
SF 25μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 370V-DC 370V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFC37S25K291B-F
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
    SF
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • HTS Code
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    370V
  • Depth
    1.91mm
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    810μm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    500μm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Voltage
    370V
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • Diameter
    73.914mm
  • Height
    48.514mm
  • Height Seated (Max)
    3.030 76.96mm