  • SFC37S25-5K303E-F
SFC37S25-5K303E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37S25-5K303E-F
HK JDW NO:
192-SFC37S25-5K303E-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFC37S25-5K303E-F
Description:
SF, Dual Motor Start Series 5μF 25μF ±10% 2 Terminations Radial, Can Tin (Sn) Polypropylene (PP) Film, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
SFC37S25-5K303E-F
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    5μF 25μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    3.150 80.01mm
  • Width
    48.514mm