  • SFC24T40K291B-F
SFC24T40K291B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC24T40K291B-F
HK JDW NO:
192-SFC24T40K291B-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFC24T40K291B-F
Description:
SF 40μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 240V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
SFC24T40K291B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    3.030 76.96mm