  • SF-2410HI075T-2
SF-2410HI075T-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-2410HI075T-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-2410HI075T-2
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
SF-2410HI075T-2
Description:
FUSE BRD 750MA 125VAC/125VDC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-2410HI075T-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SinglFuse™ SF-2410HI-T
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.102W x 0.102 H 6.10mmx2.60mmx2.60mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 1 SEC AT 200% RATED CURRENT
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    CUL; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Body Breadth
    2.6 mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.6mm x 2.6mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Rated Current
    0.75A
  • Melting I2t
    1.2632
  • DC Cold Resistance
    0.1666Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Body Height
    2.6mm