  • SEAF-20-06.5-S-10-2-A
SEAF-20-06.5-S-10-2-A
advertisement
Manufacturer No:
SEAF-20-06.5-S-10-2-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SEAF-20-06.5-S-10-2-A
Package:
Description:
High Density Array, Female Tray 10 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 200 Positions SEARAY™ SEAF Gold SMD/SMT COPPER ALLOY
Step5Bar-code shipping tag
SEAF-20-06.5-S-10-2-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Withdrawl Force-Min
    LIF N
  • Height
    6.55mm
  • Length
    31.2mm
  • Width
    13.2mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Height Above Board
    0.258 6.55mm
  • Stack Height (Mating)
    8.5mm 9.5mm 10mm 13mm 13.5mm 15.5mm 17.5mm 19.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SEARAY™ SEAF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    High Density Array, Female
  • Number of Positions
    200
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    10
  • Gender
    Receptacle
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    200
  • Current Rating
    2.7A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    10
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.521 inch
  • Body Depth
    0.258 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    5.5mOhm
  • Insulation Resistance
    25000000000Ohm
  • Row Spacing
    1.27 mm
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V