  • SE15PD-E3/84A
SE15PD-E3/84A
advertisement
Manufacturer No:
SE15PD-E3/84A
HK JDW NO:
884-SE15PD-E3/84A
Package:
DO-220AA
Datasheet:
SE15PD-E3/84A
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 1.5A -55°C~175°C 5μA @ 200V Tape & Reel (TR) DO-220AA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SE15PD-E3/84A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-220AA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-220AA (SMP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    eSMP®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    SE15PD
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 1.5A
  • Forward Current
    1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Forward Voltage
    950mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Reverse Recovery Time
    900 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Capacitance @ Vr, F
    9.5pF @ 4V 1MHz
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A
  • Recovery Time
    900 ns
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.61mm
  • Width
    2.18mm