  • SE043C106KAR
SE043C106KAR
advertisement
Manufacturer No:
SE043C106KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SE043C106KAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SE 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.402Lx0.402W 10.20mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 51
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SE043C106KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    SE
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.402W 10.20mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm