  • SDR0805-470K
SDR0805-470K
advertisement
Manufacturer No:
SDR0805-470K
HK JDW NO:
103-SDR0805-470K
Package:
0805
Step5Bar-code shipping tag
SDR0805-470K
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed
  • Construction
    Wirewound
  • Inductance
    47 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    9
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    200mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    47 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Diameter
    7.8mm
  • Height
    5.3mm