  • SDR0503-272JL
SDR0503-272JL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0503-272JL
HK JDW NO:
103-SDR0503-272JL
Datasheet:
SDR0503-272JL
Description:
FIXED IND 2.7MH 50MA 26 OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SDR0503-272JL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SDR0503
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.189W 5.00mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    5.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    50mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2.7mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    26Ohm Max
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Current - Saturation
    70mA
  • Q Factor
    40
  • Case/Size Code
    2019
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    50mA
  • RMS Current (Irms)
    50mA
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm