  • SDR0302-681K
SDR0302-681K
advertisement
Manufacturer No:
SDR0302-681K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0302-681K
Package:
0302
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR0302-681K
  • Package / Case
    0302
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Enamelled Wire
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    680 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    85mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    43
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    18Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    680 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    4.3MHz
  • Height
    2.5mm