  • SDHF2.5KM
SDHF2.5KM
advertisement
Manufacturer No:
SDHF2.5KM
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SDHF2.5KM
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 7.2V @ 1A -55°C~150°C 1μA @ 2500V 2-Termination Bulk Module Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SDHF2.5KM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    SDHF2
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-D2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    7.2V @ 1A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2500V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2.5kV
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    150 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    25A