  • SCTW100N65G2AG
SCTW100N65G2AG
advertisement
Manufacturer No:
SCTW100N65G2AG
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SCTW100N65G2AG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SCTW100N65G2AG
Description:
SiCFET (Silicon Carbide) N-Channel 26m Ω @ 50A, 18V +22V, -10V 3315pF @ 520V 162nC @ 18V 650V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 847
Step5Bar-code shipping tag
SCTW100N65G2AG
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    SiCFET (Silicon Carbide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    420W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    26m Ω @ 50A, 18V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3315pF @ 520V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    162nC @ 18V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    18V
  • Vgs (Max)
    +22V, -10V